Młodzi u Karoliny Kózki

10 czerwca 1987 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas trzeciej pielgrzymki do Polski dokonał uroczystej beatyfikacji Karoliny Kózkówny na tarnowskich błoniach. W przeddzień 25 rocznicy beatyfikacji do sanktuarium w Zabawie zaproszona została młodzież z całej Polski, by wspólnie dziękować Bogu za dar życia i męczeńskiej śmierci Córki tarnowskiej ziemi. Uroczystości rozpoczęły się w piątek 8 czerwca wspólnym obejrzeniem meczu inaugurującego Euro 2012 Polska – Grecja. Później w kościele parafialnym młodzi wysłuchali recitalu Marii Bober, która w poezji śpiewanej opowiedziała o błogosławionej. Pierwszy dzień spotkania w Zabawie zakończyły: czuwanie przygotowane przez samych młodych oraz Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego księdza Andrzeja Jeża.

Na sobotnie obchody wybrała się także grupa młodzieży z Uszwi i Brzeska wraz ze swoimi duszpasterzami. Zatrzymaliśmy się na początku w miejscowości Wał – Ruda przy domu Kózków, gdzie wysłuchaliśmy katechezy pod Gruszą, którą wygłosił ks. Artur Ważny z Tarnowa a następnie poprowadził on drogę krzyżową szlakiem męczeństwa błogosławionej Karoliny.

O godzinie11.00 Prymas Polski abp Józef Kowalczyk w asyście licznie zgromadzonych kapłanów przewodniczył Mszy świętej na placu przy kościele w Zabawie. Po Eucharystii przyszedł czas na posiłek, po którym wodzireje zaprosili do wspólnych tańców lednickich.O godzinie 15.00 odprawiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego i mieliśmy okazję wysłuchać słów Jana Pawła II, które wygłosił 25 lat temu na tarnowskich błoniach.Ojciec Św. mówił m.in. wtedy : „Poprzez postać Karoliny, błogosławionej córki tego Kościoła, przypatrujcie się, bracia i siostry, powołaniu waszemu poprzez wszystkie pokolenia, które Boża Opatrzność związała z waszą ziemią nadwiślańską, podkarpacką, równinną, podgórską i górzystą... Z tą piękną ziemią. Z tą trudną ziemią.”

Później swoimi świadectwami dzielili się uczestnicy spotkania w Zabawie. Na koniec odbył się koncert zespołu New Life’M.

Lucyna Wnęk

Fot. ks. Jan Baran, Konrad Rams