Poświęcenie witraży i odnowionego kościoła

Opis witraży

2 sierpnia w naszej parafii gościł ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż, który poświecił nowe witraże i odnowiony kościół. W koncelebrze  Mszy św. pod przewodnictwem ks. biskupa wzięli udział: ks. proboszcz Jan Kudłacz, ks. Wojciech Werner-proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku, ks. dr  Wiesław Pieja - proboszcz parafii w Okocimiu oraz rodak ks. Łukasz Pawełek. Niecodzienne wydarzenie zgromadziło parafian. Byli wśród nich strażacy, ludowa grupa śpiewacza „Uszwianie”, Dziewczęca Służba Maryjna. Zaproszenie na uroczystość przyjął także projektant witraży Piotr Ostrowski. Biskup ordynariusz pogratulował wspólnocie parafialnej ukończenia pięknego dzieła odnowienia kościoła parafialnego, a ks. proboszcz podziękował parafianom i wykonawcom za pomoc w realizacji tak dużego przedsięwzięcia.      Przypomnijmy, że  prace remontowe trwały 18 lat. Złożyły się na nie m.in.: osuszenie murów,  wykonanie elewacji, odnowienie polichromii, ołtarzy, wymiana dachu, posadzki, ławek i okien. Dopełnieniem renowacji był montaż witraży. Zostały one wykonane w Krakowskim Zakładzie Witraży S.C. Żeleński techniką tradycyjną z ręcznie krojonego szkła, które zostało pomalowane, wypalone, a następnie połączone ołowiem. Zamysłem ks. proboszcza Jana Kudłacza było, aby na witrażach znaleźli się współcześni święci i błogosławieni, którzy są związani z naszym regionem oraz z życiem parafii: św. Jan Paweł II, św. s. Faustyna Kowalska, bł. Ks. Roman Sitko, bł. Maria Teresa Ledóchowska, bł. Karolina Kózka.  Tłem wszystkich witraży są elementy dekoracyjne znajdujące się w barokowym ołtarzu Matki Bożej, dzięki czemu została zachowana jednolitość stylu wnętrza kościoła.

Renowacja świątyni i montaż witraży  są owocem trudu podjętego przez parafian oraz  ks. prałata Jana Kudłacza, którego wkład w to dzieło jest nie do przecenienia.  Przez 18 lat  z Bożą pomocą konsekwentnie realizował kolejne inwestycje, wkładając w nie wiele serca i wysiłku, zabiegając o projekty, materiały i wykonawców. Dzisiaj można powiedzieć, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu świątynia odzyskała swój dawny blask, a witraże uwydatniły jej barokowo-klasycystyczne piękno.

Zapraszamy od przeczytania artykułu ks. Zbigniewa Wielgosza zamieszczonego w Tarnowskim Gościu Niedzielnym oraz obejrzenia zdjęć z uroczystości.

Fot. Janusz Legutko