100-lecie niepodległości

11 listopada świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym dniu o godz. 11.00 została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji ojczyzny, którą celebrował proboszcz naszej parafii ks. prałat Jan Kudłacz. W Eucharystii uczestniczyły poczty sztandarowe Akcji Katolickiej, Szkoły Podstawowej w Uszwi oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Uszwi i Zawady Uszewskiej wraz z druhami tych jednostek. Liturgię Mszy św. ubogaciły pieśni patriotyczno-religijne, a o godz. 12.00 został odśpiewany hymn narodowy. Po Eucharystii, śpiewając pieśni żołnierskie, udaliśmy się pod Dom Strażaka, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz powstania OSP w Uszwi.Ta  piękna płaskorzeźba z kamienia została wykonana według projektu p. Pawła Szczygła.  W centralnym miejscu, między datami 1918 i 2018, znajduje się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, a niżej postać św. Floriana - patrona strażaków i parafii. W dolnej części umieszczono budynki architektury dawnej i współczesnej przedstawione w płomieniach ognia. Mają one podkreślać ciągłość strażackiej służby  oraz zmiany, które dokonały się w Polsce w ciągu ostatniego stulecia. Na płaskorzeźbie widnieje także postać anioła gaszącego pożar. Całość dopełnia napis:

„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.” JP II

W STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

ORAZ ZAŁOŻENIA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W USZWI

ZAŁOŻYCIELOM I DRUHOM

MIESZKAŃCY

Fot. Janusz Legutko